Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Jak myć i konserwować felgi?

Felgi są jednym z ważniejszych elementów samochodu – odpowiednio dobrane pozwalają poprawić jego wygląd. Chcąc zachować ich nieskazitelny wygląd, warto zadbać również o ich regularne czyszczenie i konserwację. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z felgami aluminiowymi czy też chromowanymi, sól drogowa, pył hamulcowy czy nawet błoto, mogą je szybko uszkodzić. Jak czyścić i konserwować felgi? Wyjaśniamy niżej.

Czyszczenie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe warto czyścić regularnie, przy wykorzystaniu nie tylko wody i delikatnych ściereczek, ale też odpowiednich preparatów. Wybierając środki chemiczne należy zwrócić uwagę, by nie zawierały one w swoim składzie kwasów. Pomocne mogą być także myjki ciśnieniowe – usuwanie zabrudzeń tym sposobem musi odbywać się niezwykle delikatnie, przy zachowaniu odpowiedniej odległości, min. 15 cm. Planując mycie felg aluminiowych należy pamiętać również, aby czynności tej nie wykonywać tuż po podróży – ich powierzchnia może być bowiem ciepła, a to z kolei w prosty sposób może doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Czyszczenie felg aluminiowych powinno odbywać się specjalnie do tego celu przystosowanymi preparatami. Jak już wspomniano, nie powinny one zawierać kwasów – mycie felg domestosem nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepszym rozwiązaniem są środki w postaci sprawy bądź żelu – można je łatwo nanieść na powierzchnię felg bez obaw, że szybko spłyną bądź też zaschną jeszcze przed dokładnym rozprowadzeniem substancji. Plusem tego typu preparatów jest fakt, że działają samoistnie – wystarczy je nanieść, odczekać kilka minut i dokładnie spłukać czyszczoną powierzchnię.

Czyszczenie felg chromowanych

Jeśli chodzi o czyszczenie felg chromowanych to właściciele powinni stosować dokładnie te same zasady, jak w przypadku felg aluminiowych. Warto jednak pamiętać, by z tego typu zabrudzeniami obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Pod żadnym pozorem do usuwania zabrudzeń nie można wykorzystywać środków chemicznych. Warto również pamiętać, by proces czyszczenia zakończyć nabłyszczaniem – tylko tak obręcz kół będzie pięknie lśnić i zachwycać niepowtarzalnym blaskiem.

Producenci oferują różnego rodzaju preparaty umożliwiające skuteczne dbanie o błyszczące elementy samochodu. W ofercie znajdują się preparaty stosowane jedynie do nabłyszczania, jak i substancje umożliwiające jednoczesne czyszczenie i nabłyszczanie. Decydując się na osobne stosowanie środka do czyszczenia i polerowania należy pamiętać, że przed nabłyszczaniem powierzchnia musi być doskonale wyczyszczona. Do tego typu czynności najczęściej wykorzystuje się pasty – powinny być one stosowane na wystudzone, nigdy nagrzane powierzchnie. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy prace są prowadzone w zacienionym miejscu – wysoka temperatura nie pozwala uzyskać tak dobrych efektów i pomimo ogromnego wysiłku oraz zastosowania najlepszych preparatów, efekty nie będą zadowalające.

Konserwacja felg preparatem do nabłyszczania może się odbywać zarówno ręcznie, jak i przy wykorzystaniu specjalnych polerek. W pierwszym przypadku, niewielką ilość substancji należy nanieść na miękką ściereczkę i delikatnie wetrzeć w powierzchnię. Warto pamiętać, by pastę nakładać równomiernie i w niezbyt dużej ilości – wszelki nadmiar należy od razu usunąć, gdyż nie umożliwi on uzyskania oczekiwanego poziomu nabłyszczenia. W przypadku stosowania maszyn do polerowania, krem nakłada się w kilku miejscach na pad polerski i poleruje powierzchnię, aż do momentu uzyskania właściwego efektu.

Konserwacja felg

Chcąc jak najdłużej utrzymać efekt pięknych i błyszczących felg, warto zadbać o ich konserwację. Konserwacja felg aluminiowych, jak i chromowanych powinna polegać na zaimpregnowaniu ich odpowiednim środkiem. Pozwala on zabezpieczyć powierzchnię obręczy przed przywieraniem zanieczyszczeń, tłuszczów czy też powstawaniem zacieków. Preparat ten wpływa również pozytywnie na zwiększenie odporności materiału na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych.

Do konserwacji felg należy używać nie tylko odpowiednie preparaty, ale też akcesoria. Zarówno gąbki, szczotki, jak i ścierki powinny być stosowane jedynie do mycia tego typu powierzchni. Wykorzystanie ich do mycia karoserii może doprowadzić do jej zniszczenia – preparaty do konserwacji felg mogą zawierać substancje szkodliwie działające na lakier.

Jakich preparatów używać?

Do czyszczenia i konserwacji felg aluminiowych oraz chromowanych należy używać preparatów, które są do tego celu przeznaczone. Ważne, by zwracać uwagę na ich skład – jak wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, nie mogą one zawierać kwasów, które szkodliwie działają na obręcz opon. Poza stosowaniem dedykowanych substancji, ważne jest używanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Mogą one być dostępne w różnej postaci – sprayu, żelu czy pianki. Ważne, by nakładać je zgodnie ze wskazówkami i nie trzymać dłużej, niż jest to zalecane w instrukcji.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • Opony używane. Czy to się opłaca?

  Opony używane. Czy to się opłaca?

  Gdy przychodzi moment wymiany opon w samochodzie wielu kierowców zastanawia się, czy warto zainwestować w opony używane. Wielu z nich uważa, że lepiej kupić wysokiej jakości modele używane w niższej cenie, niż tanie i niskie jakościowo nowe. Czy tak właśnie jest? Czy warto oszczędzać na tak ważnym elemencie samochodu jako ogumienie? Poniżej wyjaśniamy, czy warto inwestować w opony używane.

 • Certyfikat oponiarski - czym jest i za co jest przyznawany?

  Certyfikat oponiarski - czym jest i za co jest przyznawany?

 • Jak myć i konserwować felgi?

  Jak myć i konserwować felgi?

 • czyszczenie alufelg samochodowych

  Jak dbać o aluminiowe felgi samochodowe

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach