Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Jakie opony wybrać do napędu 4x4?

Zdecydowałeś się właśnie na zakup terenówki lub SUV-a z napędem 4x4? Postanowiłeś zapoznać się z ofertami opon dedykowanych do takich samochodów i okazało się, że ich cena jest wyraźnie wyższa niż do innych aut. Czy jest sens zakupu specjalnych opon 4x4? Specjaliści są zgodni, warto jest w nie zainwestować, ponieważ taki samochód cechuje się dużą mocą silnika, a także nierzadko jest narażony na jazdę w trudnych warunkach. Opony do SUV-a 4x4 są dostosowane do jego specyfiki jazdy. Pozwalają więc lepiej wykorzystać jego potencjał.

Wybór odpowiednich opon 4x4

Bardzo dużą wagę w przypadku opon 4x4 przywiązuje się do montażu wszystkich takich samych, o jednakowym poziomie zużycia. Przy innych oponach nie jest to tak ważne, chociaż zalecane, bo zapewnia to lepszą stabilność auta. Nawet niewielkie różnice w oponach 4x4 zimowych mogą wpływać na obwód koła. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia układu przeniesienia napędu.

Czym się różnią opony 4x4 od zwykłych? Na pewno ceną i też rozmiarem, chociaż są też różnice, które mają ogromne znaczenie, ale nie są widoczne gołym okiem. Szczególnie opony 4x4 zimowe mają zupełnie inną konstrukcję i zostały wykonane przy użyciu nieco innej mieszani gumowej. Chodzi o ich lepsze wzmocnienie oraz dopasowanie konstrukcji opony do wagi i mocy samochodu. Celem jest zapewnienie im jeszcze lepszej przyczepności w trudnych warunkach, co pozwala na bezpieczniejsze poruszanie się też po nieutwardzonych drogach, pokrytych śniegiem i lodem. Często bieżnik opon 4x4 wyróżnia się samoblokującymi się lamelami, co z kolei przekłada się na lepszą równowagę między jazdą po śniegu, a po suchej nawierzchni. Trakcję na śniegu i lodzie oraz przyczepność poprawiają lamele ustawione równolegle do krawędzi klocków w centralnym obszarze bieżnika.

Zawsze zaleca się wybór opon homologowanych, zgodnych z opisem producenta. Mamy wtedy pewność, że korzystamy z ogumienia dostosowanego idealnie do specyfiki konkretnego pojazdu. Opony do SUV-a 4x4 mają inną mieszankę gumową, konstrukcję i bieżnik, które odpowiadają mocnemu silnikowi i warunkom, w których poruszamy się terenówką.

Wielu kierowców zastanawia się, czy opony 4x4 całoroczne będą dobrym wyborem. Jeśli to ogumienie faktycznie dedykowane do SUV-ów, to można rozważyć ich zakup, szczególnie jeśli nie planujemy jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach. Ostrożność należy zachować przy zakupie opon 4x4 używanych. Zawsze sprawdzaj bieżnik oraz ogólny stan takich opon. 

Dlaczego odpowiedni wybór opon 4x4 jest tak istotny?

Samochody typu SUV są cięższe i cechują się mocnymi silnikami. Maja więc konkretne wymagania dotyczące poszczególnych podzespołów i części eksploatacyjnych, również opon. Aby opony 4x4 naprawdę dobrze się sprawdziły, należy je dopasować nie tylko pod względem rozmiaru, ale i nośności oraz indeksu prędkości. Jeśli chodzi o nośność, to jest to maksymalny dopuszczalny nacisk na każde koło. Samochody typu SUV potrzebują wyższego indeksu nośności, niż jest to w przypadku innych samochodów osobowych. Indeks prędkości z kolei informuje nas o maksymalnej prędkości, z jaką można jechać na tych konkretnych oponach 4x4.

Ze względu dużą masę takich samochodów oraz wysokie osiągi, najlepszym wyborem będzie opona z bieżnikiem kierunkowym. Bardzo dobrze radzi sobie ona z odprowadzaniem wody, więc będzie idealna do jazdy po mokrej, błotnistej nawierzchni. Zachowuje przy tym wysokie parametry na nawierzchni suchej. To sprawia, że opony do SUV 4x4 świetnie radzą sobie przy jeździe w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak eksploatować opony do napędu 4x4?

Czy eksploatacja opon 4x4 wygląda inaczej niż zwykłych opon? Na pewno trzeba częściej kontrolować ich stan, szczególnie jeśli poruszamy się też po nieutwardzonych drogach i narażamy samochód na jeszcze większe obciążenie. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Zaniedbanie tego w innych jazdach skutkuje gorszymi właściwościami jezdnymi, w SUV-ach dodatkowo również obciążeniem układu napędowego.

Zakłócenia w pracy przeniesienia napędu 4x4 są widoczne już przy kilkumilimetrowych różnicach w wysokości kół. Z tego powodu jest to parametr, który także trzeba regularnie kontrolować. Przy oponach 4x4 trzeba też pamiętać o regularnym przekładaniu kół krzyżowo, a więc lewe przednie na prawe tylne. Kierujemy się zaleceniami producenta lub uniwersalną zaletą zamiany po przejechaniu maksymalnie 15 tys. km. To sprawia, że opony zużywają się równomiernie. Dynamiczna jazda powinna zmusić kierowcę do jeszcze większej częstotliwości zamiany kół.

Jeśli potrzebujesz opon do SUV-a 4x4, to najlepszym wyborem będzie ogumienie dedykowane właśnie do takiego typu samochodu. Ma on większą moc i masę, więc potrzebuje opon przystosowanych właśnie do specyfiki takich pojazdów. Takie opony mają najczęściej bieżnik kierunkowy skutecznie odprowadzający wodę i świetnie radzący sobie w trudnych warunkach. Dzięki takim oponom 4x4 jazda jest stabilniejsza, bezpieczniejsza, bardziej ekonomiczna, a ogumienie zużywa się wolniej.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!