Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Opony używane. Czy to się opłaca?

Gdy przychodzi moment wymiany opon w samochodzie wielu kierowców zastanawia się, czy warto zainwestować w opony używane. Wielu z nich uważa, że lepiej kupić wysokiej jakości modele używane w niższej cenie, niż tanie i niskie jakościowo nowe. Czy tak właśnie jest? Czy warto oszczędzać na tak ważnym elemencie samochodu jako ogumienie? Poniżej wyjaśniamy, czy warto inwestować w opony używane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon używanych?

Decydując się na zakup opon do samochodu warto przeprowadzić profesjonalne badanie rynku. W tym celu należy nie tylko szukać najlepszych okazji i najtańszych cenowo opon, ale przede wszystkim dobrej jakości ogumienia, które zapewni bezpieczną i komfortową jazdę. Należy przy tym pamiętać, że zakup opon używanych zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Wśród elementów, na które należy zwrócić uwagę znajdują się:

 • zużycie bieżnika – zgodnie z obowiązującym prawem minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm. Niestety, takie ogumienie nie poradzi sobie w trudnych warunkach, tj. na deszczu, śniegu czy błocie. Wybierając odpowiedni model warto pamiętać, że w nowych oponach bieżnik wynosi średnio 8 mm,
 • datę produkcji – kluczową rolę powinna odgrywać również data produkcji ogumienia. Nawet jeśli bieżnik jest dobry, a profil i wysokość opony się zgadzają, to warto sprawdzić również jej wiek.  Wystarczy spojrzeć na oznaczenia na jej boku. Producenci wyjaśniają bowiem, że żywotność opon, pozwalająca utrzymać jej odpowiednie właściwości, wynosi maksymalnie 6 lat. Powyżej tego czasu surowiec traci swoje właściwości, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze,
 • czas użytkowania – warto również pamiętać, że nawet młode, kilkumiesięczne opony mogą być mocno wyeksploatowane. W zależności od częstotliwości ich użytkowania może okazać się, że ogumienie przejechało tysiące kilometrów, a to już ma ogromny wpływ na obniżenie jego właściwości. Co więcej, warto pamiętać, że każdy kierowca ma inny styl jazdy. W efekcie może dojść nawet do tzw. ząbkowania, czyli nierównomiernego zużywania klocków bieżnika. Takie opony będą generować nie tylko hałas, ale też drgania,
 • zawartość kompletu – kupując komplet opon używanych warto również zwrócić uwagę, czy komplet jest rzeczywiście kompletem. Zdarzają się sytuacje, że jedna z opon jest zapasówką bądź też jest całkiem inna. W każdym pojeździe na danej osi powinny być zamontowane opony bliźniacze, tj. mające tą samą markę, stan bieżnika, rozmiar i typ gumy.

Zalety kupna opon używanych

Główną zaletą używanych opon jest ich cena – często są one od 30, do nawet 80% tańsze od wersji nowych. Tego typu inwestycja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, no chyba, że ogumienie pochodzi z zaufanego źródła. Niestety, zakup tego typu ogumienia w większości wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

Wady takiego rozwiązania

Do uszkodzenia opon może dojść niezwykle łatwo – wystarczy chwila nieuwagi, by powstała usterka – co gorsza, na pierwszy rzut oka niewidoczna. Pomimo iż zakup tzw. używek jest okazją, to żaden sprzedawca nie da gwarancji, że były one prawidłowo eksploatowane i są w dobrym stanie technicznym. Decydując się na ich nabycie należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia nagłych awarii jest spore. Co gorsze, usterki te mogą doprowadzić nie tylko do uszkodzenia kół, ale też innych elementów samochodu. Wiele opon używanych ma ukryte wady, których nie można zobaczyć gołym okiem. Niestety, są one najczęściej widoczne dopiero po napompowaniu opon czy też ich założeniu na osie. Co gorsza, nawet wczesne wykrycie usterek, tuż po dokonaniu zakupu, nie daje możliwości ich zareklamowania. W takiej sytuacji właściciel często pozostaje z uszkodzonym ogumieniem i musi zainwestować w nowy model, dobrej jakości.

Podsumowanie

Kupując opony do samochodu należy pamiętać, że dobrze dobrane ogumienie jest niczym wygodny but – im lepiej będą dobrane, tym dalsze cele pozwolą osiągnąć.  Z tego też względu, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, warto zainwestować w wysokiej jakości opony, pochodzące od sprawdzonych producentów. Najlepiej, jeśli zostaną one dobrane przez specjalistów. Co ważne, osoby pracujące w branży oponiarskiej znają różnorodne oferty producentów i dokładne właściwości każdego z modeli. Ich wiedza i doświadczenie ułatwiają dobór odpowiedniego ogumienia, przy jednoczesnym spełnieniu warunków w zakresie widełek cenowych. Wysokiej jakości opony nie należą do najtańszych, jednak warto pamiętać, że wielu producentów oferuje dobre jakościowo modele w atrakcyjnych cenach.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • Ubezpieczenie opon. Dlaczego warto je posiadać?

  Ubezpieczenie opon. Dlaczego warto je posiadać?

  Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, AC to dodatkowa opcja, na którą jednak decyduje się wielu kierowców. Ubezpieczenie opon z kolei wciąż jest mniej popularne, wielu właścicieli aut nie wie nawet, że ma taką możliwość. Tymczasem ubezpieczenie na opony to niewielki koszt, a duże korzyści i warte zakupu zabezpieczenie dla kierowcy. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie opony? Jakie są jego zalety?

 • Rodzaje bieżnika w oponie

  Rodzaje bieżnika w oponie

 • Wymiana opon w samochodzie. Kiedy i jak wymienić?

  Wymiana opon w samochodzie. Kiedy i jak wymienić?

 • Opony używane. Czy to się opłaca?

  Opony używane. Czy to się opłaca?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach