Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Renowacja i malowanie felg

Renowacja i malowanie felg to zabieg, na które decyduje się coraz większa liczba kierowców. Dbają oni bowiem nie tylko o bezpieczną jazdę, ale też duże znaczenie ma dla nich wygląd samochodu. Metody renowacji i malowania felg powinny być dopasowane do ich rodzaju. Jakimi metodami można pomalować felgi i jak to zrobić samodzielnie? Wyjaśniamy niżej.

Jak malować felgi samodzielnie?

Na rynku można znaleźć wielu profesjonalistów zajmujących się renowacją i malowaniem felg. Wielu kierowców decyduje się jednak na samodzielne przywrócenie im pierwotnego wyglądu. Wynika to z faktu, iż zabiegi te są proste w wykonaniu, nie wymagają dysponowania specjalistycznym sprzętem czy wiedzą, a doskonałe efekty można uzyskać również bez pomocy profesjonalistów. Prace te są nie tylko przyjemne, ale też samodzielne ich wykonanie pozwala wygenerować znaczne oszczędności finansowe.

Do samodzielnego malowania felg wystarczy wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca – prace te można spokojnie przeprowadzić w garażu. Aby efekt był zadowalający i utrzymał się możliwie jak najdłużej, obręcz musi zostać odpowiednio przygotowana. W tym celu należy usunąć wszelkie oznaki zanieczyszczeń, ale też korozji i innych nieprawidłowości. Pomocne jest wykonanie czyszczenia przy użyciu szczotki drucianej bądź papieru ściernego.

Następny krok to już malowanie. Czynność tą można przeprowadzić zarówno bez zdejmowania opon, jak i z ich ściągnięciem. W pierwszej opcji należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie – wystarczy okleić je folią i taśmą malarską. Jeśli chodzi o rodzaj farby, to producenci oferują różnorodne warianty – wybór odpowiedniego należy dopasować do oczekiwanych efektów.

Profesjonalne malowanie felg

Profesjonalne malowanie felg ma swoje plusy i minusy. Właściciele punktów usługowych specjalizujących się w renowacji felg dokładnie sprawdzają je przed przystąpieniem do malowania i ustalają, czy ich stan umożliwia przeprowadzenie renowacji. W zależności od skali uszkodzeń, istnieje możliwość ich pospawania czy też wyprostowania. Tylko felgi w dobrym stanie mogą być poddane malowaniu.

Aby efekt utrzymał się możliwie jak najdłużej, felgi jeszcze przed malowaniem są przygotowywane do piaskowania i piaskowane. W tym celu stosuje się różnego rodzaju środki chemiczne, które pozwalają usunąć powierzchnię starego lakieru. Dopiero po ich umyciu i wysuszeniu można przystąpić do piaskowania. Następny krok to szlifowanie – sposób pozwalający usunąć zadrapania i drobne wgniecenia. 

Tak przygotowana obręcz może zostać poddana profesjonalnemu malowaniu. W pierwszej kolejności należy zastosować farbę podkładową. Dopiero później jest możliwe wykonanie malowania proszkowego bądź przy wykorzystaniu gumy w sprayu. Całość po wyschnięciu warto zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Tak przeprowadzona renowacja felg aluminiowych i stalowych pozwala uzyskać maksymalne efekty i wieloletnią trwałość.

Prostowanie i spawanie felg

Już na wstępie należy zaznaczyć, że renowacja felg aluminiowych wykonanych z lekkich stopów metali, polegająca na ich prostowaniu i spawaniu, jest zabroniona. Tak naprawionymi obręczami nie można poruszać się po drogach publicznych. W przypadku tego typu felg jest możliwe jedynie wykonywanie drobnych napraw kosmetycznych, tj. wygładzenie rantów czy też lakierowanie.

 W przypadku felg stalowych prace te powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Źle wykonane spawanie czy też prostowanie może nie tylko uszkodzić strukturę materiału obręczy, ale też doprowadzić do osłabienia jej konstrukcji. W efekcie, poruszanie się tak naprawionymi kołami może być niebezpieczne – nie tylko dla kierowcy, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Malowanie gumą w sprayu

Malowanie felg gumą w sprayu pozwala uzyskać syntetyczną, gumową powłokę, która skutecznie zabezpiecza powierzchnię obręczy przed zarysowaniami, brudem czy też korozją. Metoda ta pozwala uzyskać powierzchnię odporną na niskie i wysokie temperatury. Ogromnym jej plusem jest możliwość szybkiego usunięcia – wystarczy zerwać ją, by przywrócić felgom pierwotny wygląd.

Preparat ten jest doskonałą alternatywą dla lakieru – jest prosty nie tylko w usuwaniu, ale też nakładaniu. Niestety, minusem może być fakt szybkiego zniszczenia – pomimo iż jest odporny na niskie i wysokie temperatury, to po pewnym czasie guma może się kruszyć.

Malowanie proszkowe

Wielu właścicieli zniszczonych felg decyduje się na przeprowadzenie ich renowacji za pomocą malowania proszkowego. Rozwiązanie to wykorzystuje prawa elektrostatyki – w efekcie proszek dokładnie przylega do powierzchni, trafia w każdy zakamarek, dzięki czemu gwarantuje, że każde miejsce zostanie dokładnie pokryte farbą. Tak przygotowane felgi są umieszczane w piecu – w wysokiej temperaturze proszek jest utrwalany, a to zapewnia wysoką trwałość powłoki.

Piaskowanie felg

Piaskowanie felg to czynność prowadząca do złuszczenia wierzchniej warstwy materiału i wygładzenia ich powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się wysokie ciśnienie, strumień powietrza i drobiny ścierniwa np. miałkiego piachu. Prace te pozwalają uzyskać efekt zbliżony do szlifowania, z tą różnicą, że powierzchnia jest jednolicie wygładzona, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Tak przygotowana powierzchnia dużo lepiej przyjmuje nową warstwę farby i sprawia, że lepiej, ale też dłużej będzie się ona utrzymywać.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!