Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Ubezpieczenie opon. Dlaczego warto je posiadać?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, AC to dodatkowa opcja, na którą jednak decyduje się wielu kierowców. Ubezpieczenie opon z kolei wciąż jest mniej popularne, wielu właścicieli aut nie wie nawet, że ma taką możliwość. Tymczasem ubezpieczenie na opony to niewielki koszt, a duże korzyści i warte zakupu zabezpieczenie dla kierowcy. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie opony? Jakie są jego zalety?

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon w swojej ofercie ma większość towarzystw. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które można dodatkowo dokupić do ubezpieczenia OC, AC i assistance. Poszczególne oferty różnią się jednak zakresem, a także ceną. Zawsze należy sprawdzić, czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela w przypadku uszkodzenia opony. Ubezpieczenie może działać tylko na terenie Polski, jak również za granicą. Zdarza się, że towarzystwo oferujące pomoc za granicą zaznacza, w których państwach ubezpieczenie opon obowiązuje.

W ramach ubezpieczenia opon kierowca otrzymuje pomoc obejmującą wymianę koła na miejscu zdarzenia. Jeśli jednak nie jest możliwe, zapewnia holowanie do warsztatu. Ubezpieczyciel pokrywa także wszystkie koszty z tym związane. Czasem też kierowca otrzymuje w ramach umowy listę sklepów z oponami i zakładów wulkanizacyjnych. Trzeba jednak dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy, ponieważ z usług nie można korzystać bez ograniczeń.

Zawsze sprawdzaj maksymalną kwotę, jaka jest przeznaczona na wszystkie zdarzenia. W umowie powinna znaleźć się też informacja dotycząca limitów poszczególnych usług. Nie w każdych okolicznościach można wezwać pomoc. Niektóre towarzystwa oferują ją np. tylko przy kolizji. Co więcej, istotną informacją jest liczba zdarzeń objętych ochroną. Ubezpieczenie opon może działać tylko przy pierwszym jej uszkodzeniu.

Co może obejmować ubezpieczenie na opony?

  • Wymianę opon na miejscu zdarzanie na koło zapasowe lub inne sprawne będące na wyposażeniu pojazdu.
  • Jeśli niemożliwa jest wymiana opony na miejscu, to holowanie do najbliższego warsztatu świadczącego taką usługę.
  • Tymczasową naprawę uszkodzonej opony przy pomocy zestawu naprawczego.
  • Telefoniczną pomoc.
  • Pokrycie kosztów naprawy w serwisie, które zostaje wskazany przez Centrum Alarmowe.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie pomoc tylko na konkretnych drogach. Ubezpieczenie opon może więc obowiązywać tylko w konkretnych warunkach. Zazwyczaj wyklucza się pomoc przy uszkodzeniu opony na drogach nieutwardzonych. Świadczenie może nie zostać udzielone także przy zdarzeniu na drodze gruntowej, czyli kamieniach, żwirze, ubitej ziemi i szutrze.

Cena ubezpieczenia opon

Ubezpieczenie opon to niewielki koszt, który przy cenie ubezpieczenia samochodu jest praktycznie niedostrzegalny. To jeden z argumentów, który przemawia za skorzystaniem z tego dodatku. Zazwyczaj jest to koszt ok. 10 zł, chociaż są ubezpieczyciele, którzy oferują ubezpieczenie opon nawet za 40 zł. Od czego więc to zależy?

Przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia na opony. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić jego zakres. Czasem wyższa cena wynika z lepszych warunków oraz większej ochrony. Może się okazać, że wystarczy dopłata kilku złotych, aby otrzymać też pomoc za granicą. Ta opcja niekoniecznie przyda się każdemu, ale jeśli często podróżujesz do innych krajów, to warto się nad nią zastanowić.

Czy opłaca się ubezpieczać opony?

Samochód to tylko pojazd, który naturalnie ulega zużyciu, starzeje się i pojawiają się w nim usterki. Wypadki na drodze też się zdarzają i nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć. Opony to części samochodu, które mają bezpośredni kontakt z drogą. Są narażone na duże obciążenie i intensywną eksploatację. Wystarczy ostra krawędź kamienia, aby w oponie zrobiła się dziura. Taka opona nie nadaje się do dalszej jazdy. Pozostaje ją więc wymienić.

Ubezpieczenie opon to dodatkowa pomoc w ramach polisy. Nie musisz sam organizować sobie pomocy podczas uszkodzenia opony czy też przy wypadku. Nie każdy ma odpowiednie umiejętności i nie każdy potrafi dokonać wymiany opony. Będąc daleko od miejsca zamieszkania, nie trzeba szukać najbliższej wulkanizacji oraz na własną rękę organizować holowania. To duża wygoda i komfort, która kosztuje zaledwie kilka, maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Niektórzy kierowcy decydują się też kontynuować jazdę z uszkodzoną oponą, ponieważ nie potrafią sami dokonać zmiany lub też chcą zaoszczędzić, nie korzystając z usług przypadkowej wulkanizacji. Jest to niebezpieczne i stwarza zagrożenie zarówno dla kierowcy, pasażerów, jak i  innych uczestników ruchu. Mając ubezpieczenie na opony, nie trzeba ryzykować zdrowia i życia swojego oraz innych.

Na czym polega ubezpieczenie opon? Przede wszystkim na pomocy w przypadku usterki, uszkodzenia opony, jak również wypadku, w którym doszło do uszkodzenia koła. Jest to niewielki koszt, a zakres ochrony uzależniony jest od konkretnego towarzystwa. Przed wyborem konkretnej oferty zapoznaj się z propozycjami kilku ubezpieczycieli, aby wybrać taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!