Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Utylizacja opon. Co zrobić ze starymi oponami?

Stare, zużyte opony są trudnym do utylizacji odpadem, którego wielu właścicieli nie wie, jak się pozbyć. Niestety, nie można wyrzucić ich do kosza jak tradycyjnych odpadów. Ogumienie może być utylizowane jedynie w sposób określony obowiązującymi przepisami – m.in. musi zostać poddane recyklingowi. Co zrobić ze zużytymi oponami? Wyjaśniamy niżej.

Zużyte opony - co z nimi zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem ułatwiającym utylizację zużytych opon jest ich pozostawienie w specjalnym punkcie odbioru. Wiele firm wulkanizacyjnych oferuje możliwość pozbycia się opon za niewielką opłatą. Wynika ona z faktu, iż konieczne jest poniesienie kosztów za wywóz opon, a ustawa jasno nie reguluje, kto powinien je ponieść.

Kolejnym rozwiązaniem jest wywiezienie ich do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – PSZOK. Tego typu punkt powinien działać w każdej gminie, stąd też pozbycie się starych opon nie powinno stanowić problemu. Ciekawym rozwiązaniem jest także oddanie ogumienia do punktu zbiórki zużytych opon – wiele gmin regularnie organizuje tego typu akcje.

Część osób decyduje się również na kreatywne wykorzystanie zużytych opon. Doskonale sprawdzą się one np. w ogrodzie. Decydując się jednak na ich wykorzystanie jako elementu dekoracji nie należy przesadzać i na siłę wykonywać kolejnych ozdób.

Bieżnikowanie opon używanych

Bieżnikowanie opon to działanie pozwalające ponownie wykorzystać ogumienie, bez konieczności generowania nowych odpadów. Proces ten polega na nałożeniu nowej warstwy bieżnika w miejsce starej. Co ważne, po jego przeprowadzeniu opony muszą spełniać takie same wymagania jak nowe i uzyskać homologację.

Warto jednak zwrócić uwagę, by bieżnikowanie było wykonywane przez profesjonalistów – na terenie Polski jest kilka firm, które oferuje takie usługi. Rozwiązanie to jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i właścicieli samochodów. Tego typu ogumienie jest dużo tańsze niż markowe opony, a mimo to nie cieszy się ogromną popularnością.

Paliwo alternatywne dzięki oponom

Opony pozwalają również uzyskać paliwo alternatywne. Sposób ten nie jest najnowocześniejszy, gdyż sprawia, że w procesie spalania utracie ulegają wszystkie cenne surowce znajdujące się w ogumieniu. Jest on jednak niezwykle popularny w Polsce – ogumienie spalane w odpowiednio do tego celu przeznaczonej instalacji pozwala uzyskać paliwo alternatywne wykorzystywane głównie np. w cementowniach. Wykorzystanie ich w tym celu pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na węgiel nawet o 80%, przy założeniu, że utylizacji zostanie poddanych około 100 tys. ton opon rocznie.

Recykling opon używanych

Każdego roku na polskich drogach pojawiają się nowe samochody, ale zwiększa się także świadomość społeczeństwa w zakresie regularnej wymiany opon na nowe. Tysiące ton ogumienia trafiają do utylizacji – mało kto wie, że musi minąć aż 100 lat, żeby surowiec ten uległ rozkładowi. Aby przyśpieszyć ten proces, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą wykorzystać je ponownie, w możliwie jak największym stopniu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie podmioty wprowadzające ogumienie na rynek, są zobowiązani do odzysku minimum 75% tonażu opon, z czego 15% musi zostać poddane recyklingowi. W przypadku niespełniania wskazanych kryteriów, jest naliczana opłata produktowa.

Jeśli chodzi o recykling, to w Polsce najpopularniejszy jest recykling materiałowy. Polega on na przetworzeniu jednego surowca na inny, o podobnym lub całkowicie innym zastosowaniu. Warto wiedzieć, że ogumienie składa się nie tylko z gumy, ale też elastomerów, sadzy, krzemionki, metalu, materiałów tekstylnych oraz innych związków naturalnych i chemicznych. Tak bogaty skład surowców sprawia, że istnieje wiele możliwości ich przetworzenia.

W oponach można poddać recyklingowi:

 • stal – po jej oczyszczeniu i przetopieniu można ją wykorzystywać na wiele sposobów,
 • tekstylia – specjaliści szacują, że z jednej opony można uzyskać nawet 1 kg materiału – sprawdzi się on w wielu branżach m.in. w budownictwie,
 • granulat – są to kawałki opon pozbawione metalu i tekstyliów, które również można wykorzystać na wiele sposobów.

Zutylizowane opony są często wykorzystywane w życiu codziennym. Granulat gumowy jest wykorzystywany m.in. przy budowie nawierzchni asfaltowych. Pozwala on zwiększyć wytrzymałość podłoża, ale też skrócić drogę hamowania czy poprawić przyczepność.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • czyszczenie alufelg samochodowych

  Jak dbać o aluminiowe felgi samochodowe

  Martwisz się o swoje nowe, błyszczące felgi samochodowe, że pokryje je rdza lub zmatowieją?  Możesz o nie dbać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić i co będzie Ci potrzebne!

 • opona z rantem ochronnym

  Opony z rantem ochronnych - co to jest rant ochronny i czy warto korzystać z takich opon

 • ząbkowanie opon

  Ząbkowanie opon - jakie są przyczyny i jak temu zapobiec

 • koło zapasowe

  Koło zapasowe, koło dojazdowe i zestaw naprawczy - co wybrać?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach