Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Wymiana opon w samochodzie. Kiedy i jak wymienić?

Zazwyczaj opony wymieniamy wraz z kolejnym sezonem – wyróżniamy opony letnie i zimowe. Zdarza się jednak, że wymiana opon jest konieczna też w innych okolicznościach. Są to elementy eksploatacyjne pojazdu, więc w naturalny sposób się zużywają. Ponadto mogą wystąpić usterki opon, które uniemożliwiają dalszą bezpieczną jazdę. Czy wymiana kół samemu to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon i czy wyważenie kół jest zawsze konieczne?

Kiedy wymienić opony w samochodzie?

Na pewno należy to zrobić wraz z pojawieniem się kolejnego sezonu. Kluczowym czynnikiem jest temperatura. Kiedy wymiana opon na zimowe to najlepszy moment? Wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 7 st. Celsjusza. Zazwyczaj jest to przełom listopada i grudnia, chociaż trzeba być przygotowanym, że może to nastąpić wcześniej. Wymiana opon na letnie jest zalecana przy wzroście temperatury powyżej 7 st. Celsjusza, co z kolei ma miejsce ok. marca i kwietnia.

Sezonowość to jednak nie jest jedyna sytuacja, kiedy konieczna jest wymiana opon. Nie powinno się również jeździć na zniszczonych oponach. Co to właściwie oznacza? Jak wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, opony muszą być takiej samej konstrukcji na tej samej osi, nie może być na nich widocznych pęknięć, ich bieżnik nie może mieć głębokości mniejszej niż 1,6 mm oraz nie może być na nich wystających zewnętrznych elementów przeciwpoślizgowych.

Na co zwracać uwagę przy wymianie opon?

Jest kilka kluczowych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wymianie opon. Dotyczy to zarówno samych opon jak też miejsca, w którym wykonujemy wymianę, a więc warsztatu. Wymiana opon i to, w jaki sposób zostanie przeprowadzona, ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

 • Przy wymianie opon powinno wykonać się również wyważanie kół. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych wibracji, które negatywnie wpływają na prowadzenie pojazdu oraz przyśpieszają zużywanie się opon.
 • Jeśli nie masz odpowiednich warunków do składowania swoich opon, znajdź warsztat, który oferuje wymianę opon z przechowywaniem. Dzięki temu Twoje ogumienie przetrwa lato i zimę bez utraty swoich właściwości.
 • Przy sezonowej wymianie opon zawsze należy sprawdzić, czy jest ono jeszcze dobrej jakości i czy nie jest to dobry moment na zakup nowego kompletu.
 • Po wymianie opon trzeba sprawdzić ciśnienie w każdej oponie. Zbyt niskie ciśnienie skutkuje większym zużyciem paliwa, za wysokie z kolei przekłada się na nadmierne ścieranie centralnego obszaru bieżnika.

Wymiana opon a geometria zawieszenia

Samochód ściąga w jedną stronę, opony zużywają się nierównomiernie, kierowalność samochodu ulega pogorszeniu…wszystko to może być następstwem niewłaściwej geometrii zawieszenia i zbieżność kół. Okres zimowy to bardzo trudny czas dla samochodu. Dochodzi wtedy do negatywnych zmian w ustalonych zależnościach geometrycznych elementach zawieszenia. Przy wymianie opon na letnie zaleca się więc wykonanie geometrii zawieszenia. W przeciwnym razie słyszalne mogą być szumy w trakcie jazdy.

A jeśli zakładasz w aucie nowe opony, czy wtedy też potrzebna jest geometria zawieszenia? Na pewno tak, ponieważ stare opony dopasowały się do pracy z zawieszeniem samochodu.

 

Wyważanie kół

Wyważania kół to ich pewnego rodzaju kalibracja. Jest to proces, podczas którego rozkłada się masę wokół osi obrotu kół. Brak wyważenia lub nieprawidłowe jego wykonanie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Skutkuje to szybszym zużywaniem się niektórych elementów, jak łożyska, amortyzatory i oczywiście same opony, słabą przyczepnością i obniżeniem komfortu jazdy. Niewyważone koła rozpoznamy po drganiach całego nadwozia i kierownicy, szumie oraz nietypowym zużywaniu się bieżnika. Wyważanie kół w samochodzie należy wykonywać po każdej wymianie opon. Ponadto należy to robić też po przejechaniu 5000 km.

Samodzielna wymiana opon

Wymiana kół samemu często jest związana z ryzykiem wykonania tego w sposób nieprawidłowy. Ponadto wymiana opon w warunkach domowych, czyli np. w garażu czy na podwórku uniemożliwia ich wyważenie. Jeśli już decydujesz się na samodzielną wymianę opon, to pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach:

 • Koła powinny być wyważone i napompowane. Możesz wcześniej zrobić to w wulkanizacji.
 • Przy wymianie opon przyda się klucz dynamometryczny, którym dokręcisz koła z odpowiednim momentem.
 • Zawsze przed założeniem opon sprawdzaj, w jakim są one stanie technicznym, czy nie ma na nich pęknięć i czy bieżnik nie jest zużyty.

Wymiana ogumienia w warsztacie

Wymiana opon samemu jest na pewno tańsza, chociaż jeśli chcesz to zrobić dobrze, to zapłacisz za wyważanie kół. Warsztat wymiany opon zawsze jest jednak lepszym wyborem, ponieważ możesz liczyć na profesjonalną i kompleksową obsługę. Wybierając jednak warsztat, zwróć uwagę, czy oferuje on usługę wyważania kół przy każdej wymianie opon. Jeśli nie masz miejsca do przechowywania opon, to zdecyduj się na taki warsztat, który oferuje wymianę opon z przechowywaniem. Profesjonalna wymiana opon to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy, a także ochrony ogumienia przed przedwczesnym zużyciem.

Opony wymieniamy przy zmianie temperatury na zewnątrz, na wiosnę i jesienią. Należy to również zrobić, jeśli opona się zużyje i nie nadaje się już do jazdy. Ponadto wszelkie usterki wymuszają na właścicielach samochodów wymianę opon. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jazdy zależy nie tylko od jakości ogumienia, ale też od sposobu jego wymiany, czy opony zostały odpowiednio wyważone, a także, czy ciśnienie jest w nich na właściwym poziomie.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • Jakie opony wybrać do napędu 4x4?

  Jakie opony wybrać do napędu 4x4?

  Zdecydowałeś się właśnie na zakup terenówki lub SUV-a z napędem 4x4? Postanowiłeś zapoznać się z ofertami opon dedykowanych do takich samochodów i okazało się, że ich cena jest wyraźnie wyższa niż do innych aut. Czy jest sens zakupu specjalnych opon 4x4? Specjaliści są zgodni, warto jest w nie zainwestować, ponieważ taki samochód cechuje się dużą mocą silnika, a także nierzadko jest narażony na jazdę w trudnych warunkach. Opony do SUV-a 4x4 są dostosowane do jego specyfiki jazdy. Pozwalają więc lepiej wykorzystać jego potencjał.

 • Ubezpieczenie opon. Dlaczego warto je posiadać?

  Ubezpieczenie opon. Dlaczego warto je posiadać?

 • Rodzaje bieżnika w oponie

  Rodzaje bieżnika w oponie

 • Wymiana opon w samochodzie. Kiedy i jak wymienić?

  Wymiana opon w samochodzie. Kiedy i jak wymienić?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach