Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
aquaplaning co to jest

Aquaplaning - co to? 

Aquaplaning, inaczej akwaplanacja to zjawisko, które występuje podczas jazdy na zalanych drogach. Skutkuje utratą przyczepności, które często doprowadza do braku kontroli nad pojazdem. Powodem hydroplaningu jest warstwa wody między oponami i jezdnią. Specjaliście nazywają to jazdą na poduszce lub powstaniem klinu wodnego. 

Rodzaje aquaplaningu czterech kół 

Ze względu na kierunek jazdy wyróżniamy: 

 1. Aquaplaning wzdłużny - zdarza się na prostej drodze, nie wymagając od kierowcy wykonania manewrów kierownicą ani nawet dodawania gazu 
 2. Aquaplaning poprzeczny - zdecydowanie gorszy, dochodzi do niego w momencie zmiany pasa ruchu lub zakręcie. Auto wpada w podsterowność, a kierowca zaczyna zwiększać kąt skrętu. Niestety to jeden z największych błędów, po uzyskaniu stabilizacji samochód zmienia kierunek jazdy zgodnie z żądaniem kierowcy. Dochodzi do gwałtownej rotacji, a auto może wypaść z drogi. 

Niezależnie od rodzaju zjawiska akwaplanacji, zawsze trzeba mieć ręce na kierownicy i spokojny umysł. Niestety aquaplaning pojawia się nagle i niespodziewanie. Na jego powstanie ma wpływ przede wszystkim głębokość wody oraz prędkość pojazdu. 

Aquaplaning - przyczyny zjawiska

Za przyczepność samochodu w czasie jazdy odpowiada kontakt bieżnika opony z jezdnią. Do jej utraty bardzo łatwo może dojść w czasie deszczu, a nawet długo po nim, kiedy drogi pokrywa jeszcze warstwa wody. Jeżeli więc ciecz nie jest prawidłowo odprowadzona spod kół, opona skutecznie “pcha” ją przed sobą przez co powstaje wspomniany już klin wodny. Doprowadza to do powstania większego poziomu ciśnienia płynu niż tego, który jest w ogumieniu. Dlatego tak trudno ją zniwelować i ta dostając się pod powierzchnię bieżnika, odcina jego kontakt z nawierzchnią. 

Na powstanie aquaplaningu ma też wpływ prędkość samochodu. Zazwyczaj do zjawiska dochodzi, kiedy prędkość auta dochodzi do 70 - 90 km/h albo nieco ponad tą górną granicę na całkiem nowych oponach. 

Kiedy można zaobserwować zjawisko aquaplaningu podczas jazdy samochodem? 

Aquaplaning podczas jazdy da się zauważyć dopiero w tym najbardziej krytycznym momencie, czyli gdy kierowca traci panowanie nad kierownicę. Najczęściej dochodzi do tego w chwili, gdy wszystkie opony mają styczność z warstwą wody. Kierowca rzadko odczuwa zjawisko aquaplaningu, gdy przez kałużę przejeżdża tylko jednym kołem (choć właśnie w takich warunkach często do niego dochodzi). Wjeżdżając kołami z jednej strony w koleinę wypełnioną wodą bardzo łatwo doprowadzić do aquaplaningu, ale na szczęście nie powoduje to całkowitej utraty kontroli nad pojazdem. 

Aquaplaning - co zrobić, gdy mamy z nim do czynienia 

W razie utraty kontroli nad kierowaniem pojazdu należy przede wszystkim zachować spokój. Nie jest wskazane kręcenie kierownicą, zmiany kierunku czy dodawanie gazu. 

Podczas zjawiska aquaplaningu najważniejsze jest zdjęcie nogi z pedału gazu. Można nawet delikatnie przyhamować, ale tylko wtedy, gdy auto ma system ABS. Jednak jak sytuacja ma miejsce w zakręcie należy zmniejszyć kąt skrętu i prędkość jazdy. 

Zjawisko aquaplaningu - jak mu zapobiegać?

Na występowanie akwaplanacji oprócz niezależnych od nas czynników, czyli warstwy wody na drodze czy jej chropowatość ma też wpływ wiele innych rzeczy. Dzięki kontrolowaniu niektórych z nich jesteśmy w stanie zapobiec krytycznej sytuacji jaką jest utrata przyczepność. Do tych najłatwiejszych do zweryfikowania należą: 

 • poziom ciśnienia w oponach - zawsze warto sprawdzić ciśnienie opon, kiedy wyruszamy w dalszą podróż lub trwa najgorętszy okres w roku. Dlaczego jest ważne, możesz przeczytać w naszym artykule poświęconym bezpiecznej jeździe latem. Poziom ciśnienie w ogumieniu powinien być zgodny z wartością jaką zaleca producent pojazdu, 
 • głębokość i rodzaj bieżnika opony - tak naprawdę im płytszy bieżnik tym większe trudności z odprowadzeniem wody spod kół. Należy też zwracać uwagę na ilość rowków i ich pojemności. To właśnie rowki bieżnika odpowiadają za regulację wody.

W naszym internetowym sklepie z oponami Autobuty.pl udzielamy fachowej pomocy i wiedzy, dzięki czemu będziesz w stanie wybrać dla siebie idealne ogumienie. 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • czyszczenie alufelg samochodowych

  Jak dbać o aluminiowe felgi samochodowe

  Martwisz się o swoje nowe, błyszczące felgi samochodowe, że pokryje je rdza lub zmatowieją?  Możesz o nie dbać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić i co będzie Ci potrzebne!

 • opona z rantem ochronnym

  Opony z rantem ochronnym - co to jest rant ochronny i czy warto korzystać z takich opon

 • ząbkowanie opon

  Ząbkowanie opon - jakie są przyczyny i jak temu zapobiec

 • koło zapasowe

  Koło zapasowe, koło dojazdowe i zestaw naprawczy - co wybrać?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach