Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
bezpieczna jazda latem

Jak upał wpływa na opony?

Pod działaniem wysokich temperatur opony zaczynają zachowywać się inaczej. Najważniejszą przyczyną takich sytuacji są zmiany w ciśnieniu. Co w takim razie robić, aby uniknąć przykrych, a nawet niebezpiecznych  momentów na trasie? Należy regularnie kontrolować czy poziom ciśnienia w ogumieniu jest zgodny z zaleceniem producenta. Częstym błędem jest utrzymywanie za niskiego ciśnienie, szczególnie tą letnią porą, kiedy to promienie słoneczne i gorąca powierzchnia sprawiają, że poziom gazów w oponach rośnie. Tzw. “rozpycha się”. W takim momencie odczuwalny jest spadek komfortu z jazdy, a ogumienie może ulec zniszczeniu. 

Kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach? 

Warto to robić przed rozpoczęciem każdej długiej trasy i po jej zakończeniu. Co więcej, kiedy upały towarzyszą nam bardzo długo, ciśnienie w oponach trzeba kontrolować co najmniej raz na 2 tygodnie. 

Ważna uwaga: ciśnienie w ogumienia sprawdza się, gdy opony są zimne. Najlepiej też stosować się do zaleceń podanych przez producenta. Najczęściej odpowiednie wartości można znaleźć na naklejce we wnęce drzwiowej auta lub na jego progu. 

Faktem jest, że sprawdzanie ciśnienia w oponach wiąże się z częstymi wizytami w serwisie oraz wydawaniem pieniędzy na mało “atrakcyjną” rzecz. Jednak ogromnie ważną! Dlatego, mimo że wydaje się to nudne, trzeba wziąć pod uwagę nasz komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Jak samodzielnie sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach letnich czy też zimowych, a nawet wielosezonowych, można sprawdzić samemu. Wystarczy do tego proste urządzenie, czyli podręczny ciśnieniomierz. Taki przyrząd należy przyłożyć do wentyla i odczytać wartość - wynik poziomu ciśnienia w oponie. Istotne jest, że aby w razie zbyt niskiego ciśnienia skierować się na stację benzynową. 

Opony letnie - na co zwracać uwagę w lecie

Oprócz poziomu ciśnienia w oponach trzeba kontrolować stan ogumienia. Z tego względu, że asfalt potrafi się nagrzać latem do 60 stopni Celsjusza. Co może grozić przegrzaniem ogumienia. Gorąca nawierzchnia podgrzewa gumę, która staje się bardzo miękka. Skutkuje to większą powierzchnią opony stykającą się z drogą. Przy tak wysokich temperaturach na ogumieniu mogą pojawić się pęknięcia, bąble oraz dziury. Takie uszkodzenia bardzo często skutkują trwałym uszkodzeniem opony i zmuszeniem kierowcy do wymiany zużytych opon. W osobnym artykule pisaliśmy również o tym po czym poznać zużycie opon. Oprócz widocznych deformacji przy dużej ilości stopni Celsjusza ciepła opona szybciej się starzeje, a ogumienie traci na swojej wydajności. 

Czy zdarzyło ci się kiedyś przeczytać, że rozgrzane opony, trzeba polewać wodą, aby się schłodziły? Nie jest to dobre rozwiązanie i nie należy go stosować!. Dla ogumienia taki szok termiczny nie jest dobrym wyjściem. Znaczy to tylko tyle, że początkowo rozgrzana guma, musi natychmiast zmienić swój kształt, czyli stwardnieć oraz nieco się obkurczyć. Takie gwałtowne działanie dodatkowo niszczy opony. Aby temu zapobiec można korzystać z profesjonalnych środków do konserwacji opon. 

Jak chronić opony w czasie upałów? 

Co możesz zrobić by chronić swoje opony samochodowe przed niekorzystnym wpływem wysokich temperatur? Poza regularnym sprawdzaniem poziomu ciśnienia i bezpiecznej jeździe zapobiegasz powstawaniu uszkodzeń w oponie. Możesz robić to także poprzez: 

  • nie wjeżdżanie na krawężniki lub blisko nich podczas manewru parkowania
  • nie jeżdżenie po bardzo rozgrzanym asfalcie
  • omijanie nasłonecznionych miejsc parkingowych,
  • odciążanie samochodu dodatkowymi kilogramami. 

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!