Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Opona zimowa, a opona wielosezonowa. Którą wybrać na sezon zimowy?

Opony wielosezonowe cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na to ma nie tylko ich wysoka jakość, ale też lepsze warunki pogodowe – zimy w Polsce są coraz rzadsze, a jeśli występują to nie są tak intensywne jak kilkanaście lat temu. Część kierowców podchodzi do nich jednak z pewną dozą nieufności – obawiają się bowiem, że ich właściwości nie zapewnią im bezpiecznego podróżowania w trudnych warunkach. Które opony wybrać? Wyjaśniamy.

Opony zimowe (zastosowanie, wady, zalety)

Opony zimowe zapewniają najlepszą przyczepność w warunkach, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wynika to z tego, że do ich produkcji są stosowane odpowiednie mieszanki gumowe. Zapewniają one elastyczność surowca i lepsze dostosowanie do warunków w chłodniejsze dni. Właściwości takich nie mają opony letnie – w niskich temperaturach twardnieją, przez co nie zapewniają komfortowej, stabilnej i bezpiecznej jazdy.

Charakterystycznym elementem opon zimowych są także bieżniki. Są odpowiednio dopasowane do jazdy po śniegu, lodzie czy błocie pośniegowym. Najczęściej są wyposażone w gęste lamele, które skutecznie wgryzają się w śnieg, a tym samym ułatwiają odprowadzanie zanieczyszczeń na zewnątrz. To właśnie dzięki nim opony zimowe mają tak dobrą przyczepność i zapewniają bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych warunkach.

Opony wielosezonowe (zastosowanie, wady, zalety)

Wydawać by się mogło, że połączenie właściwości opon zimowych z letnimi nie jest możliwe. Okazuje się, że jednak tak – kompromisem jest ogumienie wielosezonowe. Doskonale sprawdza się ono w każdych warunkach – zarówno z plusową temperaturą, jak i przy dużych mrozach. Do stosowania tego typu ogumienia przekonuje się coraz większa liczba kierowców. Potwierdzeniem słuszności ich stosowania, jest chociażby to, że średnia temperatura w Polsce stale wzrasta – aktualnie jest już wyższa o około 3 stopnie Celsjusza od średniej normy wieloletniej. Lekkie i ciepłe zimy sprawiają, że kierowcy podchodzą ekonomicznie do zakupów opon.

Modele całoroczne są dużo tańsze. Oczywiście koszt ich zakupu nie jest znacznie niższy, jednak nie wymaga zakupu dwóch osobnych rodzajów ogumienia, co znacznie zmniejsza koszty użytkowania auta. Na ekonomiczną jazdę wpływ mają również rzadsze wizyty u wulkanizatorów – kierowcy nie tylko nie muszą korzystać z ich usług, ale też nie muszą pamiętać o konieczności zmiany opon na letnie/zimowe czy też martwić się przechowywaniem niepotrzebnego kompletu.

Koszty zdecydowanie zachęcają do zakupu opon wielosezonowych, warto jednak pamiętać, że jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady. Ogumienie całoroczne dużo szybciej się zużywa – wynika to z faktu, iż jest użytkowane w różnych, trudnych i skrajnych warunkach. Warto pamiętać, że pomimo iż nie jest konieczny zakup dwóch różnych kompletów opon, konieczne będzie natomiast częstsze ich wymienianie na nowe. Producenci opon całorocznych oferują wysokiej jakości trwałe modele, wyprodukowane z wysokiej jakości surowców. Dzięki temu ich jakość potwierdzona testami kształtuje się na wysokim poziomie.

Podsumowanie

Który model będzie lepszym wyborem? Czy stosowanie opon zimowych jest konieczne, czy może lepszą decyzją będzie zakup opon całorocznych? Ostateczną decyzję warto oprzeć na wielu czynnikach, m.in. na własnych potrzebach i oczekiwaniach. Należy również wziąć pod uwagę model samochodu, styl jazdy czy też przestrzeń, w której kierowca najczęściej się porusza.

Owszem – mogą się zdarzyć zimy, w których nie spadnie śnieg. Wówczas opony wielosezonowe wydają się najlepszym wyborem. Niestety, mogą przydarzyć się także dni, a nawet tygodnie z intensywnymi opadami śniegu. Wówczas jazda na oponach wielosezonowych może być utrudniona, zwłaszcza w bocznych, mało uczęszczanych uliczkach.

Specjaliści zauważają, że opony całoroczne są świetnym wyborem dla kierowców, którzy poruszają się głównie po dużych miastach, gdzie ulice są regularnie i szybko odśnieżane. Dodatkowo, powinny się w nie wyposażyć osoby, które pokonują jedynie kilka tysięcy kilometrów rocznie – do 10-12. Nie jest to model przeznaczony dla osób, które lubią dynamiczną jazdę i uzyskiwanie maksymalnych osiągów.

Można zatem jasno określić, że opony zimowe są najlepszym wyborem dla osób, które często podróżują i pokonują długie trasy. Z uwagi na duże przebiegi najczęściej poruszają się one nie tylko po mieście, ale też na większych trasach. Często osiągają oni również wyższe prędkości – dzięki wielu lamelom i odpowiedniej budowie opony zimowe pozwolą im czuć się bezpiecznie w każdych warunkach. Jeśli jako właściciel samochodu osobowego czy też terenowego cenisz komfort i cichą jazdę – opony zimowe będą dla Ciebie idealne.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • Lepsza opona z magazynu, czy nowa? – PZPO sprawdziło i porównało osiągi

  Lepsza opona z magazynu, czy nowa? – PZPO sprawdziło i porównało osiągi

  Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego we współpracy z TÜV SÜD Polska przeprowadził badanie dotyczące przechowywania opon. Wykazano, że podczas hamowania na mokrej nawierzchni nie ma znaczenia, czy opony są nowe, czy z magazynu. Najważniejsze jest to, aby były dobrze dobrane, profesjonalnie zamontowane oraz poprawnie przechowywane.

 • Jak powstaje opona samochodowa? Etapy produkcji opon

  Jak powstaje opona samochodowa? Etapy produkcji opon

 • Opona zimowa, a opona wielosezonowa. Którą wybrać na sezon zimowy?

  Opona zimowa, a opona wielosezonowa. Którą wybrać na sezon zimowy?

 • Pompowanie opon. Jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie

  Pompowanie opon. Jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach