Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Jak dopasować oponę do stylu jazdy?

Wybór opon jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy kierowca. Są one bardzo ważnym elementem samochodu i tylko ich prawidłowe dopasowanie pozwala utrzymać bezpieczeństwo na właściwym poziomie i jednocześnie zyskać komfortowe warunki podróży. Przed podjęciem decyzji o wyborze właściwego modelu warto zastanowić się, jak i gdzie będą użytkowane. Poniżej wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.

Opony do jazdy wolnej

Poszukując odpowiednich opon dostosowanych do stylu jazdy, warto zwrócić uwagę na indeks prędkości. Jest to maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się samochód pod jego maksymalnym obciążeniem. Ten ostatni jest określany za pomocą indeksu nośności. Oznaczenie prędkości zawsze znajduje się na boku opony i jest określane za pomocą liter i cyfr. Oznaczenie V informuje kierowcę, że maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać, wynosi 240 km/h. Co ważne – parametr ten powinien być dostosowany do zaleceń producenta.

Właściciele pojazdów, którzy poruszają się z niewielką prędkością, a ich miesięczne przebiegi są niewielkie, mogą postawić na opony klasy ekonomicznej. Stworzone zostały one z myślą o niewymagających kierowcach, którzy głównie poruszają się w warunkach miejskich, a ich wymagania nie są wygórowane.

Opony do jazdy szybkiej/sportowej

Główną cechą charakterystyczną opon do jazdy szybkiej i sportowej jest przyczepność. Muszą zapewniać one odpowiednią trakcję – najważniejsze, by zapewniały maksymalne bezpieczeństwo. Komfort ich użytkowania nie jest najważniejszy. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na to, że ekonomiczne modele z niższej półki cenowej mogą nie tylko utrudniać uzyskanie wysokich osiągów, lecz przede wszystkim dość szybko ulegną uszkodzeniu i zużyciu, ale też nie będą zapewniać właściwego poziomu bezpieczeństwa. Sportowe modele przyśpieszają do prędkości powyżej 100 km/h w kilka sekund. Z tego względu do tego typu aut najlepszym wyborem są modele UHP.

UHP to opony Ultra High Performance, czyli stworzone z myślą o wysokich osiągach. Są one dopracowane w każdym calu a użyte do ich produkcji materiały i wykorzystane technologie zapewniają maksymalną jakość. Niegdyś tego typu opony były wytwarzane wyłącznie przed najbardziej doświadczone firmy. Obecnie ogumienie klasy premium można już znaleźć w ofercie wielu producentów. Ich budowa zapewnia maksymalną przyczepność podczas pokonywania zakrętów, ale też odporność na przegrzanie. Od standardowych modeli różnią się przede wszystkim bieżnikiem. Po wewnętrznej części znajdują się większe ilości rowków, które pozwalają skutecznie odprowadzać wodę. Z zewnątrz mają grubsze klocki i odpowiednią gumę, które odpowiadają za właściwe przenoszenie obciążeń.

Opony na asfalt

Właściciele pojazdów, które głównie poruszają się w mieście i na dłuższych trasach, powinni postawić na odpowiednie rodzaje opon. Zdecydowanie dobrym wyborem będą trakcyjne opony – doskonale sprawdzą się zarówno modele ze średniej półki, jak i z klasy premium. Z całą pewnością posłużą przez kilka sezonów, zapewniając komfortową i bezpieczną jazdę. Wersje ze średniej półki są polecane właścicielom samochodów o średniej pojemności silników. Przy większej mocy kierowca powinien zainwestować w modele z wyższej półki, które doskonale sprawdzą się w każdych warunkach i na każdej jakości drogach. Odpowiednia jakość ułatwia utrzymanie toru jazdy i właściwości trakcyjnych. Dość często producenci oferują modele z homologacją, dostosowane do konkretnych marek i modeli samochodów.

Opony na błoto

Kierowcy poruszający się głównie w trudnych warunkach powinni postawić na odpowiednie opony. Najlepszym wyborem dla kierowców poruszających się głównie po terenie, a rzadko po szosie, są modele AT. Są one wyposażone w głębszy bieżnik, jednak nie na tyle głęboki, by nie sprawdzić się doskonale na asfalcie. Dość często wybierają je właściciele samochodów zamieszkujących tereny wiejskie – wyboiste tereny i trudne trasy są dla nich idealnymi warunkami.

Typowymi oponami do jazdy w błocie i ciężkich warunkach są Mud Terrain. To właśnie w błocie można maksymalnie wykorzystać ich właściwości, choć sprawdzają się również w piasku. Ich ogromnym minusem jest to, że całkowicie nie nadają się do jazdy po asfalcie. Wyróżniają się gigantycznymi oporami toczenia, są wyjątkowo hałaśliwe, ale też szybko ściera się bieżnik. Stąd też inwestować w nie powinni jedynie właściciele samochodów, którzy planują poruszanie się po leśnych, trudnych obszarach.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • Utylizacja opon. Co zrobić ze starymi oponami?

  Utylizacja opon. Co zrobić ze starymi oponami?

  Stare, zużyte opony są trudnym do utylizacji odpadem, którego wielu właścicieli nie wie, jak się pozbyć. Niestety, nie można wyrzucić ich do kosza jak tradycyjnych odpadów. Ogumienie może być utylizowane jedynie w sposób określony obowiązującymi przepisami – m.in. musi zostać poddane recyklingowi. Co zrobić ze zużytymi oponami? Wyjaśniamy w artykule.

 • Historia opon. Jak zmieniły się opony na przestrzeni lat?

  Historia opon. Jak zmieniły się opony na przestrzeni lat?

 • Nowe etykiety na oponach – zmiany od 1 maja 2021

  Nowe etykiety na oponach – zmiany od 1 maja 2021

 • Opony z homologacją - czym są opony homologowane?

  Opony z homologacją - czym są opony homologowane?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach