Jak rozpoznać zużytą oponę?
Zużycie opon udaje się rozpoznać za pomocą wskaźnika zużycia opon tzw. TWI opony. Wskaźnik TWI pozwala na szybką ocenę stopnia zniszczenia ogumienia. Zgodnie z przyjętym przez Polskę prawem europejskim opona nie nadaje się do dalszego używania w momencie, gdy wysokość bieżnika osiąga wartość wskaźnika zużycia TWI. Liczbowo odpowiada on wysokości 1.6 mm. Dla wygody i bezpieczeństwa TWI umieszczony jest w różnych miejscach ogumienia - jako zgrubienie między klockami bieżnika.
Aby ułatwić życie kierowców producenci opon samochodowych umieszczają symbol TWI na boku opony. Może to być skrót literowy lub inny znak w zależności od marki. Między innymi ludzik Bibendum oznacza wskaźnik TWI dla opon firmy Michelin. Warto zaznaczyć, że nie powinno się jeździć na komplecie opon aż do maksymalnego zużycia bieżnika.
Jak wygląda zużyta opona?
Oprócz wspomnianej wartości bieżnika, 1.6 mm głębokości i mniej, oponę z dalszego używania eliminują zewnętrzne symptomy. Niektóre z nich z łatwością możemy zauważyć sami, naocznie badając ogumienie. Należy tu wymienić:
- odklejenie czy inny przykład oddzielenia bieżnika / elementów opony
- deformacja lub widoczność części, na której montowana jest felga, potocznie zwana “drutówką”
- plamy na wewnętrznej stronie opony
- zniszczenia z boku ogumienia tj. wybrzuszenie, pęknięcie
- ewidentne usterki eksploatacyjne np. przecięcia albo rozdarcia.
Mimo, że z reguły sami możemy wiele rzeczy zauważyć. W momencie, gdy nie jesteśmy pewni, tego czy opona nadaje się jeszcze do użytku, trzeba swoje kroki skierować do specjalisty. Dobry serwis powinien kompleksowo zbadać stan opon i podjąć decyzję czy nadal można na nich jeździć.
Co zrobić z zużytą oponą?
Zużyte opony, które już nie nadają się do użytku należy zutylizować. tego typu odpady nie mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci. Stare, zniszczone ogumienie musi zostać poddane recyklingowi. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego artykułu o utylizacji opon.
Gdzie wyrzucić opony?
Istnieje często kilka rozwiązań, gdzie wyrzucić opony ze zużytym bieżnikiem lub uszkodzeniem, które dyskwalifikuje ogumienie z dalszego użytku. Jednym z nich jest wywiezienie opon do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto zaznaczyć, że każdego roku maksymalnie można oddać 8 opon przeznaczonych dla samochodów osobowych. Innym wyjściem z tej sytuacji jest oddanie zużytego ogumienia u wulkanizatora. Najczęściej takie rozwiązanie wiąże się z dodatkową opłatą.
Co można zrobić ze zużytych opon?
Opony, które już się nie nadają do dalszego użytku niekiedy są wykorzystywane w ogrodach lub domach jako ozdoba w postaci stolika kawowego do salonu, schowka na dziecięce zabawki czy ekstrawaganckiego siedziska z miękką poduszką.
można z nich także wykonać grządki lub donice na rośliny. Opony można pomalować na dany kolor, powiesić, wkopać w ziemię czy ułożyć na sobie. Wszystko zależy od inwencji twórczej właścicieli zużytych opon.