Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Opony letnie, zimowe i wielosezonowe - jak je odróżnić?

Wybór opon na odpowiedni sezon to ważna decyzja do podjęcia. Na rynku możemy znaleźć opony od różnych producentów i przeznaczone na konkretne warunki atmosferyczne. Opony można najprościej podzielić na trzy rodzaje: opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne nazywane także wielosezonowymi. Jak odróżnić poszczególne rodzaje opon?

Jak rozpoznać opony zimowe?

Jeżeli chodzi o opony zimowe podstawowa rzecz, jaka może nam się rzucić w oczy to oznaczenie. Oprócz znaku w kształcie płatka śniegu (symbol 3PMSF) znajduje się na oponie zimowej oznaczenie M+S (Mud + Snow). To informacja, że opona nadaje się na nawierzchnie pokryte błotem i śniegiem. Warto zaznaczyć, że wszystkie opony zimowe mają oznaczenie M+S, ale nie wszystkie opony z tym oznaczeniem są oponami zimowymi. Sam bieżnik opony zimowej ma głębsze nacięcia i jest mocniej zarysowany. Dzięki temu woda jest skuteczniej z nich odprowadzana, a także mają lepszą przyczepność na lodzie czy śniegu. Opona zimowa jest przystosowana do jazdy w niskich temperaturach. Guma opony nie sztywnieje przy ujemnych temperaturach dzięki mieszance gumowej z silikonem lub krzemionką wykorzystanej do produkcji opon. Warto wymienić opony na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz osiąga 8 stopni. Jest to ważne, ponieważ unikniemy wtedy potencjalnych problemów przy hamowaniu na drodze w chłodniejszych warunkach atmosferycznych. 

Jak rozpoznać opony letnie?

Pierwszą charakterystyczną rzeczą odróżniającą opony letnie od opon zimowych jest bieżnik. Jest płytki i posiada mniejsze nacięcia niż ten na oponie zimowej. Są przeznaczone tylko do odprowadzania wody. Opony letnie nie posiadają oznaczenia M+S oraz symbolu 3PMSF. Dotykając letnią oponę, zauważymy, że guma jest twardsza niż w przypadku zimowego ogumienia. Dzięki temu opona będzie miała lepszą przyczepność na rozgrzanych nawierzchniach. W oponach letnich można jeździć praktycznie od wiosny do jesieni. Nie stosujmy opon letnich zimą. W niskich temperaturach guma opon letnich traci swoje właściwości.

Opony deszczowe?

Nie każdy o tym wie, ale istnieją opony deszczowe. To specjalny rodzaj opon letnich lepiej przystosowany do jazdy po mokrych nawierzchniach. Opony deszczowe mają kierunkową rzeźbę bieżnika, a ich guma jest zrobiona na bazie krzemionki. Opony deszczowe zapobiegają przed utratą przyczepności na mokrej drodze. Warto zaznaczyć, że mieszanka, z której są wykonane opony deszczowe, traci swoje właściwości podczas upałów. Nie używajmy opon deszczowych podczas słonecznej pogody. Opony deszczowe zostały wyprodukowane z myślą o kierowcach jeżdżących w typowo deszczowych klimatach.

Jak rozpoznać opony wielosezonowe?

Opony całoroczne łączą cechy zarówno opon zimowych, jak i opon letnich. Ze względu na rzadsze występowanie śniegu kierowcy coraz częściej decydują się na zakup opon wielosezonowych. Tak jak opony zimowe, opony całoroczne posiadają oznaczenie M+S oraz symbol 3PMSF. Dodatkowo na oponie wielosezonowej znajduje się oznaczenie All Weather, All Seasons lub 4Seasons. Można je użytkować niezależnie od pory roku czy pogody, przez co zaoszczędzimy czas i pieniądze na zakup lub wymianę opon co sezon. Bieżnik opon całorocznych jest dopasowany zarówno do zaśnieżonych ulic, jak i rozgrzanych, letnich nawierzchni.

Opony wielosezonowe warte Twojej uwagi to m.in.

Wybierz mądrze odpowiednie opony sezonowe

W zależności od klimatu i panujących warunków atmosferycznych wybierzmy odpowiednie opony do swojego auta. Zapewnią nam lepszy komfort podczas jazdy a co najważniejsze większe bezpieczeństwo. Jeżeli nie chcesz zmieniać opon co sezon, zaopatrz się w opony wielosezonowe. Gdy takowych nie posiadasz pamiętaj o dostosowaniu opon sezonowych do panujących warunków na drodze.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Więcej informacji Odrzuć Akceptuj