Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Profil opony - jaki rozmiar opony wybrać?

Do momentu gdy nie potrzebujemy kupić nowego zestawu opon, w zasadzie nikt nie dba o oto, jak to w ogóle z tymi oponami jest. Jak o nie dbać, że w ogóle można o nie dbać lub kiedy warto rozważyć zmianę opony.

Bo może być to dla niektórych zaskoczeniem ale opony nie wymieniamy tylko w momencie gdy je przebijemy lub gdy są ”łyse”, czyli gdy bieżnik w zasadzie przestaje istnieć.

Tak się składa, że każda opona składa się z kilku różnych elementów które powinny mieć odpowiednie parametry. Kluczowe jest tu stwierdzenie “odpowiednie parametry” - bez ich, nasz samochód może się zachowywać na drodze w sposób losowy. Możemy się ślizgać w trakcie deszczu, mieć wydłużoną drogę hamowania czy po prostu zwiększyć szansę na pęknięcie opony w trakcie szybkiej jazdy. W dużym skrócie - od odpowiednio zadbanej opony zależy to co w samochodzie jest chyba najważniejsze: bezpieczeństwo.

Czym jest profil opony

Profil opony determinuje tak naprawdę jak na drodze zachowuje się samochód. Dobrze dobrana opona do samochodu sprawi, że:

  • Spalanie samochodu nieco się zmniejszy
  • Samochód będzie lepiej trzymał się w drogi niezależnie od warunków atmosferycznych
  • Droga hamowania będzie krótsza
  • Samochód będzie wyglądał dobrze

Czym jednak dokładnie jest profil opony? Profil opony lub po prostu - rozmiar opony, to oznaczenie które określa rozmiar opony wymagany w Twoim samochodzie. Profil opony to nic innego jak stosunek wysokości do szerokości czyli wysokość boku to 45% z 225 mm. Popularne profile spotykane na naszym rynku to 65, 60, 55 i 45, są jeszcze niższe nawet 25. Wtedy jednak opona jest dużo szersza.

Musisz wiedzieć, że każdy samochód ma określony rozmiar opony jaki możesz zamontować. Jeżeli zamontujesz niewłaściwy rozmiar narażasz się na niebezpieczeństwo lub po prostu - nie zamontujesz takiej opony na feldze. Tak, wybór odpowiedniego rozmiaru opony (profilu opony) jest bardzo ważny.

Posiadając samochód pewnie spotkałeś się z takim zapisem na oponie - przykładowo: 205/55 R16. Jeżeli zastanawiałeś się co to w ogóle znaczy i jak odczytać te oznaczenia to już spieszymy z wyjaśnieniem. 

  • 205 – szerokość opony wyrażona w milimetrach (mm).
  • 55 -  profil opony
  • R – radialna budowa opony (występują jeszcze diagonalne)
  • 16 – średnica osadzenia w calach

Oczywiście wartości mogą być różne w zależności od przeznaczenia, samochodu, felgi i paru innych czynników. Finalnie - nie jest to jednak wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby wybrać rozmiar samodzielnie, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z opcji w wyszukiwarce która pomoże Ci znaleźć opony pasujące do modelu Twojego samochodu.

Pamiętaj także, że opony w naszym sklepie, możesz bez problemu możesz odesłać oponę gdyby czasem okazało się, że zakupiłeś niepoprawny rozmiar.

Profil opony - jakie parametry musi mieć bieżnik

Kupno nowej opony to relatywnie prosta sprawa. Wybieramy rozmiar oraz budżet w jakim chcemy się zmieścić, czekamy około 24 godzin na dowóz opon i już - można zakładać nowe opony. Co jednak jeżeli posiadamy już jakiś czas oponę? W którym momencie powinniśmy pomyśleć nad zmianą opony na nową? Czy czekać aż opona będzie gładka lub sama pęknie? Zdecydowanie nie! Pamiętaj - opona to jedna część Twojego samochodu która powinna mieć kontakt z podłożem. Jeżeli ten kontakt zostanie w jakiś sposób zaburzony, może się to skończyć wypadkiem i przykrymi konsekwencjami. Dlatego też zobacz jakie parametry powinny mieć opony, bieżnik i kiedy powinno się myśleć nad wymianą opon.

ETRMA czyli Europejskie zrzeszenie producentów opon i gumy (European Tyre & Rubber Manufacturers’ Association) zaleca aby różnica w średnicy koła zawierała się w przedziale +1,5% do -2% względem opony oryginalnej zalecanej przez producenta samochodu. Miejmy na uwadze, że są to ogólne zalecenia dla wszystkich samochodów jeżdżących po Europejskich (w tym także Polskich) drogach. W związku z tym możliwe są pewne odstępstwa od wskazanej powyżej normy. Koniecznie należy skorzystać z kalkulatora możliwych rozmiarów lub w przypadku braku pewności, skontaktować się z producentem lub z naszymi specjalistami którzy cały czas czekają aby pomóc.

Kiedy wymienić oponę?

Najlepiej wymienić oponę gdy jej profil nie jest jeszcze całkowicie zniszczony ale widać wyraźne oznaki zużycia. Oczywiście można oponę wulkanizować i nadać jej drugie życie jednak musimy mieć na uwadze, że jej parametry techniczne będą wtedy niewątpliwie gorsze niż w oponie prosto ze sklepu.

Żywotność opony to około 5 lat. Zależy to tak naprawdę od tego, jak mocno je eksploatujemy. Aby sprawdzić wiek naszych opon, musimy znaleźć na oponie odpowiednie oznaczenie. Wyglądać będzie ono mniej więcej tak: 4018.

  • 40 - tydzień w roku w którym wyprodukowano oponę (40 tydzień roku).
  • 18 - rok w którym wyprodukowano oponę (np. 2018).

Od tego momentu, doliczamy 5 lat i mamy maksymalny czas jaki powinniśmy używać naszą oponę. Jeżeli korzystamy z opon całosezonowych, to okres ten może znacznie się skrócić z racji większego zużycia opony. Także jeżeli będziemy jeździć agresywnie (np. często ostro hamować, jeździć szybko lub po nieasfaltowych drogach) to nasze opony zużyją się szybciej.

Na pewno warto brać pod uwagę zalecenia wulkanizatora który będzie wymieniał nasze opony. Jeżeli powie on, że należy zmienić opony - nie zwlekajmy i wymieńmy je. Dla własnego bezpieczeństwa.

Wymienić oponę należy także jeżeli posiadamy oponę sezonową (letnią lub zimową) i następuje zmiana sezonu. Jest to szczególnie istotne aby być gotowym do sezonu zimowego. W przeciwnym wypadku możemy spowodować wypadek lub utracić panowanie nad pojazdem i wypaść z toru jezdni.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Więcej informacji Odrzuć Akceptuj