Sezonowa wymiana opon letnich na opony zimowe (lub na odwrót) czeka każdego kierowcę. Po udanej wymianie ogumienia pojawia się problem odpowiedniego przechowania opon. Warto o to zadbać, aby nasze opony nie uległy zniszczeniu lub nie utraciły swojej wytrzymałości. Każdy chce przecież, aby jego opony wytrzymały dłużej niż jeden sezon. Jak przechowywać opony? O czym należy pamiętać przy składowaniu opon?
Jak przygotować oponę przed jej przechowaniem?
Zdecydowaliśmy się na samodzielne przechowywanie opon samochodowych. Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest ich odpowiednie przygotowanie do przechowania.
Od razu po ściągnięciu kół z auta należy oznaczyć która opona była na którym miejscu. Idąc na skróty, można to zrobić za pomocą liczb. Jednak istnieje szansa, że zapomnimy po czasie, który numer opony należy do konkretnego miejsca. Polecam oznaczyć na oponie jej pozycję przód/tył oraz stronę lewą/prawą (np. prawa tylna — RT, lewa przednia — LP). Dzięki temu zrównoważymy ich stopień zużycia w przyszłej eksploatacji.
Po oznaczeniu opon należy je dokładnie umyć przed ich składowaniem. Jeżeli będziemy przechowywać koło w całości, nie zapomnijmy o umyciu felgi. Korzystając z myjki ciśnieniowej, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od opony (co najmniej 30 cm). Warto tego przestrzegać, aby wysokie ciśnienie strumienia nie uszkodziło opony. Do mycia wykorzystajmy letnią wodę i odpowiedni preparat w postaci szamponu samochodowego. Szczotka i gąbka także mogą nam się przydać podczas mycia opon. Gdy skończymy je myć, zadbajmy o to, aby porządnie je wytrzeć. Zapobiegnie to niechcianej korozji w przyszłości. Na samym końcu obejrzyjmy dokładnie bieżnik. W szczelinach mogą się ukrywać kamyczki i inne niespodzianki.
Odpowiednie składowanie opon - o czym należy pamiętać
Odpowiednie ciśnienie w oponach jest także ważnym elementem, o którym należy pamiętać przy przechowywaniu. Powinno być takie samo jak podczas codziennej jazdy. Przed przechowaniem warto je sprawdzić i ewentualnie wyregulować. W zależności od tego, czy chcemy przechować same opony czy opony z felgami postępujmy zgodnie z wytycznymi dla konkretnego rodzaju kół.
Jak przechować opony z felgami?
Opony z felgami można zawiesić na haku lub układać w pionowym stosie jedna na drugiej. Wybierając ułożenie w stos, pamiętajmy o zmienianiu ich kolejności ułożenia co ok. 4 tygodnie. Zapobiegniemy wtedy odkształcaniu się opon pod wpływem ciężaru obręczy. Opon na feldze nie można przechowywać stawiając je pionowo z tego samego powodu.
Jak przechować opony bez felg?
Jeśli chodzi o przechowywanie samych opon, sytuacja wygląda odwrotnie. Same opony możemy ustawić pionowo, pamiętając, aby raz na 4 tygodnie obracać je o 90 stopni. Unikajmy wieszania samych opon na hakach bądź ustawiania ich w pionowy stos. Dla najlepszego przechowywania zastosujmy stojaki lub regały na opony, dzięki którym bieżnik nie będzie dotykał ziemi.
Miejsce do przechowania opon
Opony nie mogą być składowane byle gdzie. Nie każde miejsce nadaje się do przechowania ogumienia przez sezon. Wybierając odpowiednie miejsce, zwróćmy uwagę, aby opony nie znajdowały się w pobliżu urządzeń powodujących wyładowania elektryczne i iskrzenie. W wyniku takich wyładowań powstaje ozon, który ma właściwości przyspieszające starzenie się gumy. Kolejnym ważnym aspektem jest czystość podłogi w pomieszczeniu. Zabrudzenia z substancji chemicznych takich jak smary, benzyna czy oleje mogą nieodwracalnie uszkodzić strukturę gumy w naszych oponach. Uszkodzić ją może także zbyt duże ciepło dlatego przy oponach nie powinno być żadnych piecyków, instalacji grzewczych czy innych źródeł ciepła. Zadbajmy o to, aby w pomieszczeniu, w którym chcemy przechowywać opony, panowała temperatura między -5 a 30 stopni Celsjusza a samo pomieszczenie powinno być suche i wentylowane (bez przeciągów). Pod żadnym pozorem nie przechowujmy opon na zewnątrz nawet pod przykryciem. Muszą mieć bezpośrednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wilgotność i słońce.
Przechowalnia opon u wulkanizatora
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy podjąć się samodzielnego przechowania opon, możemy o to poprosić zakłady wulkanizacyjne, które mają w ofercie sezonowe przechowywanie opon. W przechowalniach u wulkanizatora mamy gwarancję, że nic nie stanie się naszemu ogumieniu podczas składowania. Zapoznaj się z ceną za przechowanie opon w lokalnych przechowalni opon. Pamiętaj o tym, że cena przechowania opon zależy od jej średnicy. Sprawdź również, czy cena podana jest za jedną oponę, czy za komplet. Nie musimy ich także przechowywać, jeśli zastosujemy w pojeździe opony całoroczne.