Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Wybór opony. Jak dobrać oponę do pojazdu?

Wymieniając opony na nowe, warto zastanowić się, jaki rozmiar będzie właściwy do danego modelu samochodu. Producenci oferują różne ogumienie nie tylko pod względem sezonowości, ale też rozmiaru, klasy czy rodzaju bieżnika. Każde z nich są dostosowane do innych warunków pogodowych, ale też modeli pojazdów. Zastanawiasz się jak wybrać opony do samochodu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę poniżej.


Rodzaje opon sezonowych do samochodu

Planując wymianę opon, należy pamiętać, że nie jest to jedynie napompowana mieszanka gumowa. To skomplikowana konstrukcja, o specjalistycznej budowie, która właściwie dopasowana do pojazdu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, jak wybrać opony do samochodu, warto wiedzieć, że producenci oferują je w kilku wariantach.

Najpopularniejszym podziałem jest sezon – można wyróżnić opony letnie, zimowe i całoroczne. Pierwsze są wyprodukowane na bazie specjalnej mieszanki gumowej, która zapewnia doskonałą przyczepność zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach, przy panujących dodatnich temperaturach. Opony zimowe, z uwagi na trudne warunki, w jakich są wykorzystywane, charakteryzują się wyjątkową przyczepnością na drogach pokrytych lodem i śniegiem, ale też mokrych nawierzchniach, gdy panują niskie temperatury. Połączenie wspomnianych właściwości tworzy opony całoroczne – hybrydowe rozwiązanie na każdą porę roku.


Rodzaj gumy

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać opony zimowe czy też jak wybrać opony letnie, to powinieneś wiedzieć, że każde z nich są wyprodukowane na bazie innych składników. Do produkcji ogumienia wykorzystuje się nawet kilkadziesiąt półproduktów, aczkolwiek najbardziej charakterystyczna jest czarna guma. Składa się ona z mieszanki sadzy, kauczuku, oleju i siarki, które po przeprowadzeniu odpowiednich czynności ulegają uelastycznieniu. W każdej oponie można znaleźć kilka jej rodzajów – od miękkich, po twarde. Jedne pełnią funkcję dętki, inne stanowią osnowę, a jeszcze inne tworzą bok.

Główną różnicę w rodzaju opon letnich i zimowych można zauważyć w rodzaju zastosowanej gumy. W pierwszym przypadku jest ona bardziej twarda, z kolei w zimowym ogumieniu musi być miękka, elastyczna, tak by doskonale układała się na podłożu pokrytym błotem czy śniegiem.


Rozmiar opony samochodowej

Poszukując nowego ogumienia do samochodu, należy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dobrać oponę do felgi? Najczęściej znajduje się ona w instrukcji do pojazdu, w rozdziale z informacjami technicznymi. Można ją również znaleźć na progu drzwi po stronie kierowcy, słupku za kierownicą czy też po wewnętrznej części drzwi od strony kierowcy, tuż przy mechanizmie zamka. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz sam sprawdzać rozmiaru ogumienia – zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów.

Rozmiar opony składa się z ciągu cyfr i litery. Jako przykład można wskazać jeden z popularniejszych modeli – 205/55 R16. Ten ciąg znaków oznacza, że szerokość bieżnika ogumienia powinna wynosić 205 mm. Kolejna wartość informuje o wartości procentowej szerokości bieżnika – 55% z 205 mm, czyli 112,75 mm. Ostatni element R16 oznacza, że powinna mieć ona konstrukcję radialną, a średnica felgi powinna wynieść 16 cali. Poszukując opon w naszym sklepie internetowym, możesz skorzystać z wyszukiwarki. Po wskazaniu wspomnianych parametrów zobaczysz dostępne modele, dopasowane konkretnie do Twojego pojazdu.


Klasa opon

Ważnym czynnikiem, na który również należy zwrócić uwagę, są klasy opon. Dzielą je one pod względem wytrzymałości, jakości, możliwych do uzyskania maksymalnych osiągów, ale też ceny.
Zgodnie z nią, producenci oferują ogumienie klasy:
● ekonomicznej,
● średniej,
● premium.
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe i potwierdza, że znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wybrać opony do samochodu wymaga przeprowadzenia analizy. Przy wyborze właściciel powinien wziąć pod uwagę moc samochodu, styl jazdy, długość pokonywanych tras oraz miejsce użytkowania. Dla przykładu warto zaznaczyć, że klasa ekonomiczna nie sprawdzi się np. w pojazdach sportowych, a z kolei premium nie będzie dobrym wyborem dla kierowców, którzy pokonują krótkie trasy, w obrębie miejsca zamieszkania.


Indeks prędkości i nośność opon

Indeks prędkości i nośność opon są równie ważnymi wskaźnikami, co ich rozmiar. Pierwszy wyraża maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się auto pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności. Poszukując odpowiedniego ogumienia, warto nie tylko zwrócić uwagę na wspomniane parametry, ale przede wszystkim czytać je razem. Zalecane do konkretnego modelu pojazdu wartości również można znaleźć w książce obsługi pojazdu. Najlepiej wybrać modele homologowane przez producenta pojazdu. Warto pamiętać, że wskazane wartości są dopasowane do mocy silnika, masy auta i wielu innych parametrów technicznych, dzięki czemu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i właściwą trakcję.


Rodzaj bieżnika

Koniecznie należy również zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika. Obecnie producenci proponują trzy rozwiązania: symetryczny, kierunkowy i asymetryczny. Pierwszy z nich jest najstarszym wariantem, a z uwagi na niskie koszty produkcji, najczęściej można go spotkać w oponach klasy niższej i średniej. Jeśli chodzi o bieżnik symetryczny – to jak sama nazwa wskazuje, obie połówki ogumienia mają ten sam wzór. Budowa ta sprawia, że pracują jednakowo, bez względu na pozycję w pojeździe i opory toczenia. Ostatnią opcją jest bieżnik symetryczny kierunkowy, który został opracowany na podstawie zaawansowanej matematycznej symulacji. Najczęściej ma kształt litery V lub U. Ogumienie jest wyposażone w szerokie rowki odprowadzające wodę i lejkowate rowki poprzeczne, które wyrzucają ją spod opony. Ten wariant doskonale sprawdza się podczas jazdy po mokrej nawierzchni, minimalizując ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Znalezienie odpowiedzi na pytania, jak wybrać oponę letnią oraz jak wybrać oponę zimową nie są łatwe. Jeśli obawiasz się, że możesz źle sprawdzić wskazane parametry – zaufaj specjalistom i zyskaj bezpieczne, dobrej jakości, trwałe ogumienie na każdą pogodę.

Zobacz również: Oznaczenia na oponach

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Kategorie bloga

Ostatnie wpisy

 • czyszczenie alufelg samochodowych

  Jak dbać o aluminiowe felgi samochodowe

  Martwisz się o swoje nowe, błyszczące felgi samochodowe, że pokryje je rdza lub zmatowieją?  Możesz o nie dbać samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić i co będzie Ci potrzebne!

 • opona z rantem ochronnym

  Opony z rantem ochronnych - co to jest rant ochronny i czy warto korzystać z takich opon

 • ząbkowanie opon

  Ząbkowanie opon - jakie są przyczyny i jak temu zapobiec

 • koło zapasowe

  Koło zapasowe, koło dojazdowe i zestaw naprawczy - co wybrać?

Zobacz więcej
Newsletter

Bądź na bieżąco

Otrzymuj informację o nowościach i wyprzedażach