Twój koszyk
Produkty: 0,00 zł
Dostawa gratis
Razem (brutto): 0,00 zł
Bezpieczne płatności zapenia Certyfikat SSL
Konserwacja opon. Jak zabezpieczyć swoje ogumienie

Wielu właścicieli samochodów nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak ważna jest regularna konserwacja opon. Jej przeprowadzanie powinno być oczywistym obowiązkiem. Niewłaściwe dbanie o ogumienie może nie tylko doprowadzić do jego uszkodzenia, ale też szybkiej utraty właściwości jezdnych. Wśród podstawowych czynności pozwalających zabezpieczyć opony powinny się znaleźć dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponie, stosowanie nabłyszczaczy, ale też przechowywanie ogumienia w odpowiednich warunkach.

Dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponie

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na trwałość opony jest odpowiednie ciśnienie. Wykonując czynności związane z konserwacją ogumienia warto zwrócić uwagę na ich wypełnienie powietrzem. Producenci zalecają, by poziom ciśnienia w oponach kontrolować co najmniej raz w miesiącu i obowiązkowo przed każdą dalszą podróżą. Zbyt mała ilość powietrza może nie tylko pogarszać komfort jazdy, ale też wpływa na szybsze zużycie opony. Słabo napompowane opony mają mniejszą przyczepność, ale też zwiększeniu ulegają opory toczenia. W konsekwencji doprowadza to do zwiększenia zużycia paliwa. Warto jednak pamiętać, że opona nie może być również zbyt mocno napompowana – zbyt duże ciśnienie zmniejsza co prawda opory toczenia, jednak również wpływa na szybsze zużycie surowca.

Preparaty przeznaczone do konserwacji opon

Regularne konserwowanie opon pozwala zadbać nie tylko o maksymalną trwałość ogumienia, ale też utrzymanie jej właściwości jezdnych. Jedną z czynności, jaką warto wykonywać, jest natłuszczanie opony. Pozwala ona bowiem zwiększyć żywotność ogumienia i utrzymać jego właściwości. Jej przeprowadzanie jest zalecane w stosunku do nowych opon, nie starszych niż 6/7 lat. Profesjonalne środki do pielęgnacji pozwalają bowiem utrzymać właściwości, a nie przywrócić stare. 

Do produkcji opon jest wykorzystywana guma. Jej właściwości sprawiają, że jest podatna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, ale też wielu innych czynników zewnętrznych. Jednym z nich może być rozlana na nawierzchni benzyna – może ona doprowadzić zarówno do pęknięcia opony, jak i stwardnienia surowca. Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji, po kontakcie ze szkodliwymi substancjami, warto od razu oponę umyć i zastosować środki pielęgnujące. Pozwalają one bowiem zniwelować skutki działania szkodliwych substancji.

W preparatach do konserwacji opon można znaleźć środki aktywne w postaci polimerów silikonu, aktywnego węgla oraz substancji z filtrami promieniowania UV. Są one dostępne w dwóch wariantach – w sprayu bądź też w postaci kremu – w takiej postaci ich użycie nie jest skomplikowane. Wystarczy odpowiednio nałożyć je na bok opony, by poprawić właściwości ogumienia. Jeśli jednak opony są poddawane sezonowej konserwacji przed odłożeniem ich do garażu bądź przechowalni – substancję warto nałożyć na całe ogumienie. Dzięki temu cała powierzchnia surowca zostanie nie tylko odżywiona, ale też skutecznie zabezpieczona przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.  Przed zastosowaniem preparatów do konserwacji opon należy się upewnić, czy powierzchnia opony jest sucha, czysta i nienagrzana. Najlepiej środek nakładać tuż po umyciu pojazdu. W przeciwnym razie, na mokrej bądź zabrudzonej nawierzchni, substancja nie wniknie właściwie w gumę, a to uniemożliwi odpowiednie zakonserwowanie opony.

Stosowanie nabłyszczacza do opon

Konserwacja opon po sezonie powinna również obejmować stosowanie nabłyszczaczy. W przeciwieństwie do preparatów do konserwacji opon, pozwalają one jedynie uzyskać estetyczny wygląd zewnętrzny ogumienia. Najczęściej są one dostępne w postaci sprayu – wystarczy nimi spryskać jedynie bok opony. Stosując tego typu preparaty należy być wyjątkowo ostrożnym – przedostanie się substancji na bieżnik bądź hamulce może przynieść nieprzyjemne konsekwencje – ogumienie nie będzie uzyskiwało odpowiedniej przyczepności, a hamulce mogą nie zadziałać na tyle skutecznie co zawsze. 

Nabłyszczacz opon jest kosmetykiem, który pozwala przywrócić oponie oryginalny, czarny kolor, jednak w porównaniu z tradycyjnymi preparatami do konserwacji ogumienia, nie gwarantuje tak dobrych efektów. Z tego też względu, w przypadku sezonowej konserwacji opon lepszym rozwiązaniem jest stosowanie profesjonalnych preparatów do konserwacji, a nie nabłyszczaczy. Te powinny być używane jedynie jako doraźny środek pielęgnacyjny.

Przechowywanie opony

Właściwa konserwacja opon jest ważna, jednak równie ważne jest prawidłowe ich przechowywanie. Przez okres zimowy bądź letni można je przechowywać zarówno w garażu, jak i w specjalnie do tego celu przystosowanej przechowalni. Ważne, by było to miejsce suche, ciemne i chłodne. Obowiązkowo przed ich składowaniem należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zastosować preparaty do konserwacji opon, które skutecznie zabezpieczą je przed pękaniem.

Należy również pamiętać, by zarówno opony, jak i felgi trzymać z dala od środków chemicznych, olejów i innych szkodliwych substancji. Nie warto również umieszczać ich bezpośrednio na betonie – doskonale do tego celu sprawdzą się haki umieszczone na ścianie. Dobrze jest również regularnie je odwracać lub przekładać – np. raz w miesiącu. Działanie to pozwala uniknąć uszkodzeń i ewentualnych odkształceń.

Udostępnij:

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!